Co się bardziej opłaca? Wynajem mieszkania czy jego zakup z kredytem hipotecznym?

Posted on 15 października 2018

Co się bardziej opłaca? Wynajem mieszkania czy jego zakup z kredytem hipotecznym?

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, kiedy opuszcza dom rodzinny i zaczyna samodzielne życie. Jest to nierozerwalnie związane z koniecznością znalezienia miejsca, w którym będziemy żyli, zakładali rodzinę, spędzali czas. Jest to moment, kiedy trzeba podjąć decyzję o wyborze miejsca do zamieszkania. To czy wybierzemy mieszkanie do wynajęcia czy zdecydujemy się na zakup własnego zależy od sytuacji życiowej i finansowej, w jakiej w danym momencie się znajdujemy, od naszych potrzeb i planów na przyszłość.

Opłaty za wynajem

Krąży pogląd, że wynajem nieruchomości jest tańszą opcją niż jej zakup za pieniądze z kredytu hipotecznego, który spłaca się przez kilkadziesiąt lat. Na koszty wynajęcia mieszkania składają się: opłata za najem dla właściciela, czynsz oraz ewentualne koszty mediów, takie jak prąd, gaz, telewizja, internet. Często właściciel wymaga także wpłaty zwrotnej kaucji w wysokości jednomiesięcznego czynszu. Jest to opłata pobierana na poczet naprawy ewentualnych szkód wyrządzonych przez najemców. Lokale o niższych opłatach zazwyczaj charakteryzują się niskim standardem, koniecznością wykonania remontu lub zakupu własnego wyposażenia. Czasami można spotkać się z „odstępnym”, czyli opłatą za wykup praw do zamieszkiwania czyjejś nieruchomości.

Jak kształtują się koszty kredytu hipotecznego?

Obecnie, aby uzyskać kredyt hipoteczny, trzeba liczyć się z koniecznością posiadania wkładu własnego w wysokości 20% wartości nieruchomości. Dodatkowo przy podpisywaniu umowy bank obciąża kredytobiorcę kosztami prowizji za jego udzielenie, nalicza odsetki od kapitału, nakazuje także ubezpieczyć nieruchomość. Tych opłat unikamy przy wynajmie mieszkania. Inne opłaty, które mogą pojawić się to: prowizja pośrednika (doradcy finansowego), opłaty za wydzielenie i wpis do księgi wieczystej, podatek od czynności cywilnoprawnych lub VAT oraz koszty remontu lub urządzenia mieszkania .

Która opcja jest korzystniejsza?

Niewątpliwym atutem przy zakupie nieruchomości na własność jest inwestycja pieniędzy. Należy pamiętać, że pieniądze wydane na wynajem nigdy się nie zwrócą i nie pomnożą naszego majątku. Wynajem daje jednak możliwości szybkiej zmiany miejsca zamieszkania w przypadku zmiany sytuacji życiowej. Także formalności przy wynajmie są mniej skomplikowane. Jest to raczej opcja dla młodych ludzi, którzy nie określili jeszcze swoich planów na przyszłość oraz osób, które z różnych względów nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej. Zaletą zakupu na kredyt jest fakt, że po spłaceniu wszystkich rat mieszkanie staje się naszą własnością i zabezpieczeniem na przyszłość Kredyt hipoteczny to dobre rozwiązanie dla osób z ustabilizowaną sytuacją życiową i finansową, natomiast wynajem będzie korzystniejszy dla nieposiadających sprecyzowanych planów na życie, niechcących się ograniczać i wiązać na stałe z miejscem zamieszkania.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Niszczenie dokumentów – dlaczego należy niszczyć poufne druki?

Poufne dokumenty należy bezpiecznie utylizować na profesjonalnym sprzęcie. To obowiązujące normy. Dokumenty poufne trzeba niszczyć – tego wymaga prawo Jeżeli...

Zamknij