Ile kosztuje budowa domu? Przydatne wskazówki

Posted on 03 lutego 2019

Ile kosztuje budowa domu? Przydatne wskazówki

Budowa domu może pochłonąć zarówno kilkaset tysięcy złotych, jak i kilka milionów. W tym zakresie potencjalnych inwestorów może ograniczać zaledwie zasobność portfela, jak i wizja wymarzonego domu. W tym artykule zajmiemy się szacunki dotyczącymi poszczególnych kosztów budowy, jak również wyjaśnimy, dlaczego każdy z etapów wymaga odpowiednich nakładów finansowych.

 

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że nie istnieje jedna odpowiedź na bardzo ogólne pytanie w postaci „ile kosztuje budowa domu?”. Budowa domu to proces wieloetapowy, których ostateczny koszt zależy od naprawdę ogromu czynników. Zdecydowanie inny koszt czeka inwestorów domów modułowych o niewielkich rozmiarach na małej, kupionej już działce, niż osoby, które jeszcze nie posiadają działki, a w przyszłości chcą zbudować willę o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych.

Ile kosztuje budowa domu? Zależy od rodzaju

W ostatnim czasie można spotkać wiele ofert dotyczących budowy domu za 150 tysięcy złotych. Należy pamiętać, że bardzo często są to oferty, które dotyczą realizacji domu o określonym z góry projekcie, który posiada bardzo niewielkie pole do ostatecznej personalizacji. Firmy budowlane oferujące takie rozwiązania, zazwyczaj tworzą dom do określonego stanu, np. stanu surowego zamkniętego, albo tzw. stanu deweloperskiego.

 

W sumę 150 tysięcy złotych nie została z pewnością wliczona cena wykończenia domu, który podobnie jak całego jego wybudowanie, może kosztować tyle, na ile może sobie pozwolić inwestor. Należy założyć, że wprowadzenie się do jednorodzinnego domu wolnostojącego, może kosztować kolejne 150 tysięcy złotych, jeśli jego właściciele będą posiadali takie zasoby oraz wizję realizacji wnętrz, która pochłonie właśnie taką ilość gotówki.

 

Całkowicie inaczej wygląda sytuacja w przypadku budowy domu dopasowanego całkowicie do pomysłu właścicieli. Wtedy to już na samym etapie projektowania, należy założyć, że koszt stworzenia indywidualnego projektu budowlanego może wynieść spokojnie 5 tysięcy złotych.

Dalsze etap, polegający na wykopaniu fundamentów, doprowadzeniu domu do stanu zero, jak również postawieniu ścian, może pochłonąć co najmniej 100 tysięcy złotych.

 

Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia w przypadku kupna gotowego domu od dewelopera. Wtedy ostateczny koszt może jest i nieco wyższy niż w przypadku budowania domu metodą gospodarczą (zatrudnianie poszczególnych ekip budowlanych do wykończenia każdego etapu budowy), ale zaoszczędza się mnóstwo czasu, który można przeznaczyć na zupełnie inne cele.

Budowa domów – pomocne wskazówki

Przed rozpoczęciem budowy domu warto stworzyć szczegółowy kosztorys budowlany, dzięki któremu będzie można dokładnie obliczyć koszty poszczególnych etapów budowy. Najczęściej dzieli się je na:

– etap do momentu wbicia łopaty (załatwienie formalności),

– stan zero,

– stan surowy otwarty,

– instalacje i suche tynki,

– prace wykończenie i biały montaż,

– zakończenie budowy i odbiory.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Outsourcing kadr i płac – podstawowe wady i zalety usługi

Outsourcing kadr i płac jest obecnie coraz bardziej popularny. Jest to zlecenie przez przedsiębiorcę procesu rozliczania wynagrodzenia zewnętrznym biurom rachunkowym....

Zamknij