Ile kosztuje utrzymanie się w dużym mieście?

Posted on 10 grudnia 2018

Ile kosztuje utrzymanie się w dużym mieście?

Utrzymanie się w dużym mieście jest raczej kosztowne. Dlatego warto zadbać o dobre zarobki. Duże miasto oznacza wysokie ceny. W Polsce drogie jest utrzymanie się w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Katowicach czy Poznaniu.  W tych miastach za 1700 czy 2000 złotych nie sposób jest się utrzymać. Jeśli ktoś ma tak niskie zarobki to musi dorabiać do pensji. Warto o tym pamiętać i zadbać o zarobki. Ile trzeba mieć, aby przeżyć miesiąc w Warszawie? Stolica to drogie miejsce do życia oraz mieszkania. Utrzymanie się w Warszawie wymaga co najmniej 4000 złotych i nie będzie to kokosowe życie. Sam wynajem mieszkania kosztuje ok. 2000-3000 złotych, dlatego osoby samotne nieraz wynajmują pokój za 1000 złotych i za pozostałe pieniądze opłacają własne utrzymanie. Dobre zarobki są podstawą, a niejedna osoba zamierza zarobić godziwie na życie. Czasami ludzie pracują na 1,5 etatu czy nawet na 2 etaty. Jest to trudna sprawa, a praca zaczyna być przekleństwem, lecz kredyty, zobowiązania i życie kosztują. Klientom nieraz brakuje pieniędzy na godne życie, dlatego warto postarać się o dodatkowe źródła dochodu.

Policzmy koszty życia w dużym mieście

Koszty życia w dużym mieście są drogie – 2000 złotych wynajem mieszkania, 100 złotych prąd, 100 złotych gaz, 100 złotych karta na dojazd do pracy, ok. 1000 złotych na miesięczne wyżywienie. To wszystko już daje nam 3300 złotych, a przecież czasami trzeba kupić buty, ubrania, wybrać się do kina czy teatru, wyjechać na urlop. 4000 złotych powinno wystarczyć, ale nadal nie są to znakomite zarobki. Aby godnie żyć w dużym mieście i odkładać pieniądze na emeryturę, urlop, remont mieszkania należy zarabiać co najmniej 6000 złotych. Niższe zarobki w dużym mieście są wegetacją. Jednak rośnie grupa osób pracujących, a biednych. Eksperci wyliczyli, że na przeżycie miesiąca we Wrocławiu bez szaleństw trzeba mieć co najmniej 2800 złotych. Nie każda osoba takie zarobki osiąga. Nic dziwnego, że w szkole brakować zaczyna nauczycieli, a w sklepach ekspedientów – te grupy zawodowe zarabiają zdecydowanie za mało, nie są w stanie przeżyć za pensję oferowaną w szkole.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przeprowadzka do Warszawy – czy warto

Perspektywa mieszkania w dużym mieście przyciąga przede wszystkim młodych ludzi. Jest to spowodowane atrakcjami i możliwościami, które dają szansę na...

Zamknij