Jak kształtują się poglądy młodych ludzi i co ma na to wpływ?

Posted on 28 lipca 2018

Jak kształtują się poglądy młodych ludzi i co ma na to wpływ?

Przy okazji każdych wyborów stacje telewizyjne i radiowe prezentują szczegółowe statystyki dotyczące ich wyników. Prezentowane jest między jak rozkładały się wyniki danej opcji politycznej wśród określonych kategorii wiekowych. Stosunkowo łatwo zauważyć, że wyniki wśród młodych ludzi znacząco odbiegają od całej reszty Polski. Młodzi ludzie mają bowiem własne zdanie, odwzorowujące specyfikę nowoczesnego stylu bycia i możliwości zdobywania informacji.

 

Co myślą młode osoby?

 

Młode osoby wychowywały się razem z internetem. To dzięki niemu dowiedziały się wielu użytecznych informacji. Nierzadko jest tak, że wcześniej jakaś wiedza pochodziła z internetu, dopiero później potwierdzenie jej miało miejsce w szkole, co zostawało zauważone przez młodzież. W internecie młode osoby dowiedzieć się też mogły o pewnych filozofiach politycznych, o których nie było słychać w telewizji. Właśnie stąd biorą się w śród młodych ludzi poglądy całkowicie kontestujące główne trendy polityczne. Na pewno poparcie młodych zyskują poglądy konserwatywno-liberalne. Opierają się one na wolnorynkowej ekonomii, która jest dosyć prosta do zrozumienia, a przez to też bardzo interesujące. Z drugiej strony, mamy też dużą grupę młodych osób o bardzo lewicowych poglądach. One natomiast biorą się z prostych intuicyjnie solidarnościowych poglądów, które wzmacniane są poczuciem wspólnoty, która bierze się z łatwej komunikacji, właśnie z wykorzystaniem internetu. Pewna cześć młodych osób ma także poglądy wybitnie centrowe- zachowawcze. Nacisk kładziony jest tutaj jednak na równość i europejskość.

 

Co ma na to wpływ?

 

Wyłączając ostatni pogląd, który jest właściwy dla wielu osób niezależnie od wieku, na poglądy młodych ludzi mogą mieć wpływ prosta logika argumentacyjna albo emocje. Niezależnie od tego, co ma wpływ na konkretne jednostki, nowoczesny styl bycia potrafi mobilizować młodych nie tylko do rozmyślań nad danymi poglądami, ale także próbowania wpływania na zdanie innych. Młody człowiek przyzwyczajony jest do tego, że rzeczywistość można zmieniać. Wierzy też, że poglądy całkowicie różne od poglądów większość można wprowadzić w życie. Taki stan rzeczy nie jest do końca zły. Nawet, jeżeli z biegiem czasu młode osoby zmienią własne poglądy, ciągle pozostanie w nich umiejętność logicznego rozumowania, co jest przecież bezcenne.

Zobacz artykuł o podobnej tematyce pod linkiem.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pomysł na wycieczkę do Warszawy z babcią

  Spędzanie czasu z babcią można zaplanować w bardzo atrakcyjny sposób. Jednym z ciekawszych pomysłów będzie zabranie jej na wycieczkę...

Zamknij