Marsz Niepodległości – manifestacja patriotyczna czy nacjonalistyczna?

Posted on 21 lutego 2018

Marsz Niepodległości – manifestacja patriotyczna czy nacjonalistyczna?

Marsz Niepodległości jest coroczną manifestacją, przyjmującą formę przemarszu ulicami stolicy 11 listopada. Organizowany jest on przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, które składa się z członków Młodzieży Wszechpolskiej oraz Obozu Radykalno-Narodowego. Manifestacja ta jest organizowana w ramach Narodowego Święta Niepodległości, a jej celem programowym jest promowanie patriotyzmu i polskiej tradycji. Marsz niepodległości budzi sporo kontrowersji − przeciwnicy zarzucają mu propagowanie skrajnie nacjonalistycznych postaw.

Patriotyzm, nacjonalizm i szowinizm – czym różnią się od siebie te postawy społeczne?

W ostatnich latach niesłusznie patriotyzm, nacjonalizm i szowinizm traktowane są jako synonimiczne pojęcia, które wiele osób identyfikuje z postawami rasistowskimi. Żywe zainteresowanie losami ojczyzny uwidacznia się w komentarzach internautów, publikowanych m.in. na stronie internetowej Salon24. Przejawem tego zainteresowania jest rosnąca popularność patriotyzmu, który jest pozytywną postawą społeczną, polegającą na miłości i oddaniu swojej ojczyźnie. Przejawia się to: uczestnictwem w świętach narodowych (m.in. w Dniu Niepodległości), znajomością losów swojego kraju, a także kupowaniem towarów polskich producentów. Z kolei nacjonalizm jest niejednorodną postawą społeczno-polityczną. Wyróżnia się nacjonalizm m.in.: bolszewicki, konserwatywny, radykalny i socjalistyczny. Charakteryzuje się on przekładaniem języka, kultury i tradycji swojej ojczyzny nad inne narody. Jedną z odmian nacjonalizmu jest szowinizm – postawa, która polega na fanatycznym umiłowaniu swojego kraju.

Marsz Niepodległości – założenia programowe a rzeczywistość

Od lat przeciwnicy Marszu Niepodległości i organizacji o profilu narodowo-patriotycznym zarzucają im propagowanie agresji, postaw skrajnie nacjonalistycznych oraz haseł rasistowskich. Natomiast organizatorzy manifestacji odpierają te ataki, twierdząc, że propagowanie faszyzmu i innych negatywnych postaw społecznych jest zjawiskiem incydentalnym i surowo karnym. Głos w sprawie ostatnich wydarzeń na Marszu Niepodległości (mowa tu m.in. o transparentach z takimi hasłami, jak: „Biała Europa” czy „Czysta krew”) zabrał wiceminister sprawiedliwości – Patryk Jaki, który zarzucał mainstreamowym mediom manipulowanie faktami. Jednocześnie zadeklarował, że Policja prowadzi śledztwo w sprawie rasistowskich haseł na Marszu Niepodległości.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak na nasz organizm wpływa hydromasaż?

Istnieją różne sposoby na relaks. Jedne są bardziej dostępne, inne mniej. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkich z nich korzystnie oddziałują...

Zamknij