Okładzina ścienna – instrukcja montażu

Posted on 17 marca 2019

Okładzina ścienna – instrukcja montażu

Okładzina ścienna, oprócz funkcji dekoracyjnej, służy również do ukrywania niedoskonałości na ścianach, zwiększając dodatkowo ich odporność na mechaniczne uszkodzenia. Okładziny wykonywane są z gruntowanych, szklanych bądź celulozowych włókien, mają różne struktury i świetnie sprawdzają się na gipsowanych lub słabych tynkach. Po jej przyklejeniu ścianę wystarczy pomalować na dowolny kolor, w podobny sposób, jak po nałożeniu gładzi. 

Na jakiej ścianie można zamontować okładzinę?

Aby okładzina ścienna mogła zostać zamontowana, ściana musi spełniać określone warunki. Powinna być przede wszystkim sucha i czysta. Ewentualne tłuste zanieczyszczenia, takie jak smar, można usunąć detergentami bądź zeskrobać, a następnie zaszpachlować. Faktura ściany najlepiej, aby była na całej powierzchni jednolita. Miejsca, które różnią się stopniem gładkości, wystarczy wyrównać poprzez szpachlowanie lub szlifowanie. Do prac montażowych można przystąpić po przygotowaniu ściany, wyschnięciu tynku czy ewentualnie mas szpachlowych. Dodatkowo należy również sprawdzić szczelność urządzeń sanitarnych i grzewczych. W pomieszczeniu, w którym będzie montowana okładzina ścienna, powinna panować temperatura w granicach 17-25 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 75%.  

Instalacja okładziny ściennej

Okładzinę ścienną można układać zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. Montaż polega na dokładnym przyklejeniu całej powierzchni arkusza okładziny do wcześniej do ściany, odpowiednio przygotowanej wcześniej. Do prac remontowych najlepiej użyć kleju akrylowego, w szczególności, gdy ma on podwyższone parametry wytrzymałościowe, z kolei klej kontaktowy sprawdzi się do klejenia listew montażowych i naroży. Po nałożeniu kleju, gdy uzyska on już odpowiednią klejącą siłę, wystarczy przyłożyć do ściany arkusz okładziny, dopasowując go idealnie do wyznaczonych wcześniej linii. Trzeba także uważać, aby materiał nie skręcił się oraz żeby nie utworzyły się pęcherzyki powietrza. W przypadku, gdy okładzinę instaluje się na mocno chłonnym podłożu, wówczas wcześniej należy zagruntować całą powierzchnię ściany. 

Przyklejanie listew montażowych i naroży

Do przyklejania listew montażowych i naroży należy użyć kleju kontaktowego. Produkt trzeba nałożyć na obydwie klejone części. Należy jednak pamiętać, aby połączeń pionowych okładziny nie wykonywać w narożniku pomieszczenia. Szczelne pionowe połączenia arkuszy można zrobić, np. poprzez spawanie na gorąco. W przypadku, gdy poziome arkusze połączone są na zakładkę, wówczas górny płat arkusza musi zachodzić na płat dolny.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czym jest współczynnik przepuszczalności światła szyby okiennej?

Podstawowym zadaniem okien jest wpuszczanie do pomieszczenia światła słonecznego potrzebnego człowiekowi do zdrowego i efektywnego funkcjonowania w ciągu dnia. Dlatego...

Zamknij