Outsourcing kadr i płac – podstawowe wady i zalety usługi

Posted on 27 stycznia 2019

Outsourcing kadr i płac – podstawowe wady i zalety usługi

Outsourcing kadr i płac jest obecnie coraz bardziej popularny. Jest to zlecenie przez przedsiębiorcę procesu rozliczania wynagrodzenia zewnętrznym biurom rachunkowym. Takie rozwiązanie jest źródłem wielu korzyści.


W ramach outsourcingu kadrowego i płacowego wiele firm, jak np. Contract Administration, zajmuje się naliczaniem wynagrodzeń, prowadzeniem dokumentacji kadrowej, przygotowywaniem raportów płacowych, obliczaniem premii pracowniczych.

Outsourcing kadrowy i płacowy – na czym polega ta usługa?

Polega na tym, że to zwykle zewnętrzne biura rachunkowe realizują wszelakie czynności związane z naliczaniem wynagrodzenia osób zatrudnionych na rzecz firm klientów przedsiębiorców.  W ramach odpłatnej w obsługi rachunkowej zewnętrzna firma samodzielnie na rzecz swoich zleceniodawców zajmuje się:

  • naliczaniem wynagrodzenia, premii oraz innych składników wynagrodzenia dla pracowników,
  • naliczeniem i wpłatą do odpowiednich podmiotów wszelakiego rodzaju składek ubezpieczeniowych,
  • opracowaniem dokumentacji kadrowej, dotyczącej procesu zatrudnienia ludzi,
  • przeprowadzaniem audytów kadrowych i płacowych oraz rekomendowaniem działań doskonalących, które należy wdrożyć w firmach klientów w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi,
  • przygotowywaniem zaawansowanych raportów płacowych zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami klientów,
  • tworzeniem dla pracowników zaświadczeń, świadectw pracy, potwierdzeń uzyskiwanego wynagrodzenia, potwierdzeń statusu pracownika na życzenie pracowników.

 

Jakie zalety, a jakie wady ma outsourcing kadr i płac?

Podstawową zaletą outsourcingu kadr i płac jest przede wszystkim to, że przedsiębiorcy nie ponoszą bardzo wysokich kosztów związanych z utrzymaniem działu kadr i płac w swojej strukturze wewnętrznej.  Po drugie, przedsiębiorcy, powierzając profesjonalnym firmom kwestie rozliczeniowe, mają pewność, że wszelkie związane z tym czynności zostaną zrealizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Istotne jest, że kiedy zewnętrzna firma prowadzi sprawy obrachunkowe dla przedsiębiorców, to również ona gwarantuje im pełne wsparcie, kiedy dochodzi do kontroli skarbowych.   

 

Jeśli chodzi o wady z korzystania z outsourcingu kadrowo-płacowego, to w zasadzie jest ich niewiele. Czasami trudnością dla przedsiębiorców jest jedynie znalezienie profesjonalnej firmy, która będzie dysponowała wolnymi terminami. Problemem może okazać się również nawiązanie współpracy z zewnętrznym biurem rachunkowym, którego dedykowany do obsługi przedsiębiorcy pracownik nie będzie nam odpowiadał. Jednak nie stanowi to poważnej trudności, bo zwykle można poprosić o zmianę dedykowanego pracownika do obsługi jego firmy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ile kosztuje utrzymanie się w dużym mieście?

Utrzymanie się w dużym mieście jest raczej kosztowne. Dlatego warto zadbać o dobre zarobki. Duże miasto oznacza wysokie ceny. W...

Zamknij