Pelargonie, czyli najpopularniejsze kwiaty balkonowe. Uprawa i pielęgnacja

Posted on 17 lutego 2019

Pelargonie, czyli najpopularniejsze kwiaty balkonowe. Uprawa i pielęgnacja

Pelargonie są najbardziej lubianymi kwiatami balkonowymi, stosunkowo prostymi w uprawie. Wymagają systematycznego i obfitego podlewania oraz regularnego nawożenia. Na balkonie najlepiej sprawdzają się pelargonie bluszczolistne o niezwykłych kaskadach kwiatów.

 

Pelargonie od lat zajmują czołowe miejsce wśród kwiatów balkonowych. Istnieje kilka odmian pelargonii, które różnią się między sobą typem wzrostu, pochodzeniem oraz rodzajem kwiatów. Na balkonach najczęściej pojawiają się pelargonie wielkokwiatowe i bluszczolistne.

Pelargonie królowe wśród kwiatów balkonowych

Pelargonie to najpopularniejsze kwiaty balkonowe. Najczęściej uprawiane są w skrzynkach lub innych wiszących pojemnikach. W ogrodzie nierzadko można spotkać pelargonie rabatowe, dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. Cechują się silnie rozgałęzionymi, mięsistymi i wzniesionymi pędami i osiągają do 50 cm wysokości. Na balkonach i tarasach popularne są pelargonie wielkokwiatowe i bluszczolistne. Pierwsze z nich – pelargonie wielkokwiatowe – nazywane są inaczej angielskimi. Wytwarzają duże kwiaty o średnicy około 6-8 cm z charakterystyczną plamką u nasady płatków korony. Pelargonie bluszczolistne, znane również pod nazwą zwisających lub bluszczowych mają mięsiste i błyszczące liście. Odznaczają się zwisającymi pędami, które mogą dorastać nawet do 120 cm długości. Pelargonia bluszczolistna wytwarza dekoracyjne kaskady kwiatów – pojedynczych, półpełnych lub pełnych, które są dostępne w różnych kolorach.

Pelargonia jak uprawiać te kwiaty balkonowe?

Pelargonie bluszczolistne, najczęściej uprawiane na balkonach i tarasach, preferują stanowiska w lekkim półcieniu. Nie należy sadzić ich na dużych wysokościach ze względu na kruche pędy, które mogą zostać uszkodzone przy silniejszym wietrze. Pelargonie wielkokwiatowe bardzo często uprawiane są w warunkach domowych, gdyż w porównaniu do bluszczolistnych są wrażliwsze na niekorzystne warunki pogodowe. Sadząc pelargonie w skrzynkach lub doniczkach, należy zachować odpowiednią odległość między roślinami – minimum 25 cm, aby miały miejsce do wzrostu. Te piękne kwiaty balkonowe nie mają dużych wymagań glebowych, dobrze rosną praktycznie w każdym podłożu o pH 6,2 – 7,2.

Pelargonia podstawowe zasady pielęgnacji

Pelargonie należy obficie podlewać w momencie, gdy wierzchnia warstwa gleby jest lekko sucha. W okresie upałów rośliny powinno się podlewać dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem. Pelargonie są kwiatami balkonowymi odznaczającymi się intensywnym i długim kwitnieniem, z tego powodu wymagają regularnego nawożenia. Zalecanym preparatem jest specjalny nawóz do pelargonii, ewentualnie przeznaczony do roślin kwitnących. Pierwszy zabieg należy wykonać po 2-3 tygodniach od posadzenia kwiatów balkonowych, a następnie ponawiać co 7-10 dni.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Z czyjej pomocy powinien skorzystać przedsiębiorca, prowadząc zwolnienia grupowe?

Przeprowadzenie zwolnień grupowych bywa trudne. Sprawdź, komu warto powierzyć te działania do realizacji. Zwolnienia grupowe są szczegółowo regulowane prawnie. Zachowanie...

Zamknij