Z czyjej pomocy powinien skorzystać przedsiębiorca, prowadząc zwolnienia grupowe?

Posted on 10 lutego 2019

Z czyjej pomocy powinien skorzystać przedsiębiorca, prowadząc zwolnienia grupowe?

Przeprowadzenie zwolnień grupowych bywa trudne. Sprawdź, komu warto powierzyć te działania do realizacji. Zwolnienia grupowe są szczegółowo regulowane prawnie. Zachowanie tych przepisów jest bardzo ważne. Stąd warto zaangażować w przeprowadzenie zwolnień grupowych Kancelarię Prawa Pracy.

 

Dlaczego zwolnienia grupowe bywają trudne do przeprowadzenia?

W przypadku większości zwolnień grupowych ma zastosowanie ustawa  z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy  z przyczyn niedotyczących pracowników. To z niej wynikają tak naprawdę liczne obowiązki dla pracodawców, chcących zwolnić większą grupę podwładnych. Przedsiębiorcy, by uniknąć kar za błędne, czy bezprawne zwolnienie grupowe zatrudnionych, muszą znać i respektować przepisy tej ustawy, o ile oczywiście ma zastosowanie w ich przypadku. W praktyce przedsiębiorcy mają problemy z odpowiednim powiadomieniem pracowników o zwolnieniach, właściwym naliczeniu oraz wypłaceniu im należnych odpraw, udzieleniu merytorycznych odpowiedzi na wystąpienia zwalnianych pracowników, ich pełnomocników czy organizacji związkowych, występujących w ich imieniu. Znane są przypadki, że nieznajomość zasad przeprowadzania zwolnień grupowych przez przedsiębiorców, prowadzi do sporów sądowych, gdzie stroną są zwalniani pracownicy. Wiele spośród nich udaje się pracownikom wygrać.

 

Jak uniknąć błędów przy prowadzeniu zwolnień grupowych?

Przedsiębiorcy, chcący mieć pewność, że zwolnienia grupowe będą przeprowadzone zgodnie z prawem, powinni zaangażować do tego Kancelarię Prawa Pracy. Taka Kancelaria Prawa Pracy zwykle zatrudnia prawników prawa pracy, specjalizujących się w przeprowadzeniu nawet najtrudniejszych zwolnień grupowych. To uznawani eksperci o wieloletnim doświadczeniu, którzy odpowiednio zadbają o interes Klientów – prowadzących takie zwolnienia. Atutem współpracy z takimi fachowcami jest niewątpliwie to, że od początku przygotują, zaprojektują zwolnienia grupowe zgodnie z prawem. Na siebie przejmują też obowiązek poinformowania pracowników o zwolnieniach czy opracowanie wytycznych dla działów księgowych firm, w jakiej wysokości odprawy powinny zostać naliczone i wypłacone zwalnianym pracownikom. Stała obsługa prawna procesu zwolnień grupowych jest także wygodna z uwagi na ryzyko medialne. Prawnicy chętnie odpowiadają na wystąpienia mediów czy stają w roli rzecznika od zwolnień grupowych. Przedsiębiorcy nie muszą więc samodzielnie opowiadać mediom o procesie czy angażować dodatkowych osób do przygotowania medialnych komunikatów. Prawnicy przy ewentualnych kontaktach z mediami, zawsze gwarantują wysoką jakość wypowiedzi, zgodną z obroną interesu przedsiębiorcy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ile kosztuje budowa domu? Przydatne wskazówki

Budowa domu może pochłonąć zarówno kilkaset tysięcy złotych, jak i kilka milionów. W tym zakresie potencjalnych inwestorów może ograniczać zaledwie...

Zamknij