Niszczenie dokumentów – dlaczego należy niszczyć poufne druki?

Posted on 01 października 2018

Niszczenie dokumentów – dlaczego należy niszczyć poufne druki?

Poufne dokumenty należy bezpiecznie utylizować na profesjonalnym sprzęcie. To obowiązujące normy.

Dokumenty poufne trzeba niszczyć – tego wymaga prawo


Jeżeli chodzi o niszczenie dokumentów, Warszawa i inne większe miasta w Polsce korzystają z usług różnych firm. Jednym z przedsiębiorstw zajmujących się tym procesem jest Stena Recycling. Klienci mają do wyboru wiele zakładów. Jednak powinni pamiętać, że niszczenie dokumentów musi odbyć się na profesjonalnym sprzęcie podlegającym odpowiednim ustawom. Aby wszystko przebiegło prawidłowo, nad procesem musi czuwać Pełnomocnik ds. Ochrony Informacji Niejawnych. Klient ma również prawo wymagać protokołu odbioru i certyfikatu zniszczenia. Aby proces był w pełni przejrzysty, niektóre zakłady oferują możliwość jego nagrania.

Jak najlepiej zniszczyć dokumenty poufne?

Oprócz uwarunkowań stawianych nam przez ustawy istnieje szereg powodów, dla których należy niszczyć poufne druki za pośrednictwem profesjonalnych zakładów. Samodzielne pozbywanie się dokumentów jest błędem i może prowadzić do poważnych konsekwencji. Główne powody, dla warto niszczyć dokumenty poufne w profesjonalnych firmach to:

  • Bezpieczeństwo – tylko w zawodowych firmach klientowi zapewniona jest ochrona na każdym etapie pracy – od przejęcia dokumentów do całkowitego ich zniszczenia
  • Logistyka – przedsiębiorstwa, które zajmują się tym procesem profesjonalnie, znają sprawdzone rozwiązania. Dostosowują się do indywidualnych potrzeb klientów, aby spełnić ich wymagania. Warto powierzyć im wykonanie tej usługi, aby przebiegło to w najbardziej sprawny sposób.
  • Możliwość dostępu w wielu miejscach – sporo firm zajmuje się niszczeniem dokumentów, a wiele z nich usługi świadczy nawet w kilku oddziałach. Ustalenie terminu z klientem nie stanowi problemu. To najwygodniejsza opcja.

Przedstawione powyżej przyczyny dotyczą głównie komfortu posiadaczy dokumentów przeznaczonych do niszczenia. Jednak nie należy zapominać o tym, że pozbycie się materiałów poufnych należy zlecać również z innych względów. Istotnym powodem jest ochrona środowiska.

Przedsiębiorstwa zajmujące się niszczeniem dokumentów zawodowo znają odpowiednie normy. Z pewnością posiadają koniecznie zezwolenia związane z gospodarowaniem odpadów. Kiedy materiały poufne przyjmą postać niewielkich strzępków, trafią do zakładów papierniczych. Tam mogą zostać przetworzone na nowe materiały.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Specyficzna polityka w Polsce

Polityka w Polsce jest bardzo specyficzna, część Polaków chce odciąć się od polityki oraz wydarzeń na scenie politycznej. Partie powstają...

Zamknij