Specyficzna polityka w Polsce

Posted on 23 września 2018

Specyficzna polityka w Polsce

Polityka w Polsce jest bardzo specyficzna, część Polaków chce odciąć się od polityki oraz wydarzeń na scenie politycznej. Partie powstają i znikają, są zmienne i nie dbają o wyborców po wyborach, jednak kuszą ich solidnie obietnicami przed wyborami. Na pewno są stałe ugrupowania takie, jak Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe. Powstają nowe partie takie, jak Nowoczesna, Razem czy Partia Kobiet. Nie każde ugrupowanie ma stały elektorat. Partie lewicowe obecnie przestają być popularne, nie są tak wpływowe, jak kiedyś. Polacy nie interesują się politykom, uważają, że są one złem i nie pomagają wielu osobom w ich codziennym funkcjonowaniu. Partie są sposobem na karierę, ale nie każdy takiej kariery chce oraz potrzebuje.

 

Mnogość partii w Polsce

 

Partie są potrzebne, ponieważ one stanowią o demokracji. System jednopartyjny nie jest idealny, lepiej, gdy na rynku politycznym panuje swoista konkurencja. I tak jest w Polsce. Jednak nie zawsze Polacy wybierają właściwe partie, nie zawsze chcą się nimi zajmować. Ciekawe zatrudnienie, dobry poziom życia i radość z życia – tego pragną Polacy. Niestety, polityka tego bynajmniej im nie oferuje. Dlatego polityką interesują się doraźnie, od przypadku do wypadku, od wyborów do wyborów. Zresztą frekwencja jest niska, bo Polacy nie chcą brać udziału w wyborach, odpuszczając tym samym wpływ na kształtowanie rzeczywistości w Polsce. W Polsce jest wiele partii, powstają nowe, ale najwięcej jest obecnie partii prawicowych. Lewica straciła na znaczeniu, kojarzy się z czasami PRL-u, bo w Polsce nie ma nowoczesnej lewicy.

 

Jak poznać się na polityce?

 

Jak zatem odnaleźć się w świecie polityki? Warto czytać o polityce, monitorować ją, śledzić. To dobre rozwiązanie dla każdej osoby. Jakość polityki powinna rosnąć, a Polacy powinni w jakiś sposób identyfikować się z własnym krajem. Jest to bardzo ważne i na pewno ma ogromne znaczenie dla każdego. Polacy lubią politykować, ale o polityce mają mizerne pojęcie.Powinni czytać, słuchać, wyciągać samodzielnie wnioski. Dyskutować z innymi, nie dając się jednak omamić i myśleć zawsze samodzielnie.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czarny protest- ciekawe zjawisko społeczne

Ruchy partii politycznych oraz plany legislacyjne mają oczywisty wydźwięk w społeczeństwie. Planowane ustawy, które mają całkowicie zmienić losy pewnych kategorii...

Zamknij